وزیر بهداشت دستاوردهای سفر به فارس را تشریح کرد

وزیر بهداشت در سفر خود به چند شهرستان استان فارس از نزدیک مشکلات این شهرستان ها را بررسی نمود

وزیر بهداشت در سفر خود به چند شهرستان استان فارس از نزدیک مشکلات این شهرستان ها را بررسی نمود 

 دکتر سیدحسن هاشمی در پایان سفر دو روزه خود به استان فارس، در خصوص دستاوردهای این سفر با قدردانی از همراهی نمایندگان مردم فارس در مجلس و تعدادی از معاونانش به بازدید از بخش‌های مختلف بهداشت و درمان و مراکز مجری برنامه پزشک خانواده در شهرستان‌های استان فارس و شیراز اشاره کرد.

وی افزود: سفر خوبی بود و تصمیمات خوبی اتخاذ شد، امیدواریم بتوانیم همه این تصمیمات را در همین دولت عملیاتی کنیم و مردم بتوانند در کوتاه مدت ثمرات ان را ببینند.

هاشمی به رضایتمندی و قدرشناسی مردم و پزشکان در کنار کمبودهایی که وجود دارد اشاره کرد و گفت: این امر نشان دهنده این است که کار، هرچقدر هم سخت باشد شیرین است، مردم با اندک محبت و تلاشی رضایتمند و خوشحالند، به آینده امیدوارند واعتمادشان به نظام افزایش پیدا می‌کند.

هاشمی تاکید کرد که برنامه پزشک خانواده با قوت بیشتر و نظم و انضباط بهتر در این استان ادامه خواهد یافت و گفت: واقعیت این است که برکات اجرای پزشک خانواده در مقایسه با اشکالاتی که داشته، قابل قیاس نیست.

وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از دلایل نارضایتی مردم کمبود پزشک و عدم دسترسی به پزشکان بود، یادآور شد: این مشکل برطرف شده است و در حال حاضر تقریبا در استان هیچ مرکز بهداشتی درمانی نیست که پزشک نداشته باشد. برای دسترسی بهتر مردم به پزشکان و خدمات بهداشتی درمانی، برخی مناطق باید بعد از ظهرها پزشک داشته باشند که این کمبود در آینده برطرف می‌شود.

بنا بر اعلام وب‌دا، هاشمی عنوان کرد: از نظر کارایی تصور این است که اگر شکل کشوری که برای پزشک خانواده طراحی شده است، در اجرای پزشک خانواده در این استان نیز اجرا شود، مشکلات مردم برطرف می‌شود‌.

وزیر بهداشت در تشریح مدل کشوری این برنامه گفت: در این برنامه به ازای هر 12 هزار و 500 نفر باید یک پایگاه بهداشتی یا پایگاه مراقبت از سلامت داشته باشیم که مرکب از تعدادی کارشناس سلامت و 4 نفر پزشک است و هر 4 تا 5 پایگاه هم زیر نظر یک مرکز جامع سلامت خواهند بود و خوشبختانه تعدادی از آن ها را در استان فارس بازدید کردیم.

وی با بیان اینکه در این مراکز خدماتی همچون مشاوره تغذیه، دندانپزشکی و بهداشت روان نیز اضافه شده است، تاکید کرد: تلاش ما این است که خدمات در آینده هم سامان بیشتری یابد، گسترش بیشتری داشته باشد و دسترسی مردم راحتر شد و مردم ناچار نیستند برای دسترسی به پزشک خانواده از منطقه خود به منطقه دیگری بروند و در محدوده محل زندگی و کار خود می‌توانند از خدمات بهره‌مند شوند.

وزیر بهداشت با اشاره به این که تداوم طرح نیازمند نرم افزار است، یادآور شد: سیستم منضبطی نیاز است که پزشکان را در داخل و خارج استان به هم متصل کند و پرونده الکترونیک سلامت مردم ثبت و ضبط شود.

هاشمی به اشاره به بازدید خود از مراکز جامع سلامت در استان فارس، گفت: کارهای خوبی انجام شده است و ظرف چند ماه آینده نرم افزار هم کامل می‌شود و مردم فارس می توانند مطمئن شوند شناسنامه سلامت و سابقه بیماری‌شان ثبت و دائما کنترل می شود.

وی یاداور شد: بر مبنای این برنامه، افراد سالم سالانه یک مرتبه و افرادی که نشانه‌هایی از بیماری دارند مراقبت‌های ویژه ای برای آنها صورت می گیرد، این نشانه ها می تواند از اختلال خلق تا اضافه وزن ،دیابت ، پرفشاری وموارد دیگر را شامل شود که این افراد هر سه ماه یکبار مراقبت و کنترل می‌شوند.

وزیر بهداشت در ادامه در خصوص سفر به شهرستان اقلید نیز گفت:در دانشگاه علوم پزشکی شیراز خدمات و فعالیت های شایسته ای صورت گرفته و در اقلید هم خدمات خوبی ارائه شده است که جای قدردانی دارد. گاه افراد گمنامی که ارایه خدمت می کنند همکاری شایسته ای دارند، کارکنان حوزه سلامت و پزشکان نیز دلسوزانه مشغول ارائه خدمت هستند.

وی در خصوص کمبودهای بیمارستان اقلید گفت: مشکلاتی همچون کمبود تعدادی پزشک متخصص، کمبود برخی تجهیزات به ویژه تخت‌های ای سی یو و سی سی یو و آمبولانس را تا پایان سال تامین خواهیم کرد.

هاشمی گفت: در عین حال کارهای خوبی برای هتلینگ و سر و سامان دادن به ظاهر و ترکیب بیمارستان‌ها شروع شده و اعتبار قابل توجهی را از طریق دانشگاه شیراز قرار تخصیص خواهیم داد تا مشکلات به تدریج برطرف شود.

ایسنا

دیدگاه جدیدی بگذارید